Andrej Bán | STOPY / TRACES

3D a VR prehliadka výstavy fotografa a žurnalistu Andreja Bána v košickom Múzeu Vojtecha Löfflera

 • Galéria Múzeum Vojtecha Löfflera, Košice
 • Trvanie do 19.02.2017
 • Návštevné dni Ut-Ne
 • Návštevné hodiny Ut-So: 10:00-18:00; Ne: 13:00-17:00
 • Kurátor Chris Steel-Perkins (Agentúra Magnum)

STOPY / TRACES

Andrej Bán (zakladateľ organizácie Človek v ohrození, fotograf a reportér časopisu .týždeň a držiteľ Krištáľového krídla v kategórii publicistika a literatúra za rok 2004) a jeho projekt STOPY / TRACES, ktorý bol nominovaný na cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2016. To je prvá výstava roku 2017 v Múzeu Vojtecha Löfflera. Fotografická výstava autora, ktorého Marián Jaslovský označil za „povojnového“ fotografa.

Kurátorom výstavy je Chris Steele-Perkins (Magnum Photos). Podľa jeho názoru má byť fotožurnalizmus špecifický – teda by mal byť o konkrétnej udalosti na konkrétnom mieste, v konkrétnom čase a pre konkrétny dôvod. A hlbší kontext dodajú fotografiám slová. V tomto chápaní sú fotografie otázkami a slová odpoveďami. Andrej Bán má schopnosť klásť otázky a odpovedať na ne. To je základ novinového fotožurnalizmu – aj tie najlepšie fotografie na seba môžu prebrať novú úlohu. Úlohu klásť otázky o väčších témach ľudskej existencie.

Tento projekt je zbierka fotografií, „lexikón rozptýlených rohov, tieňov, mreží či telesných častí, ktoré opisujú svet nepravidelnej geometrie a temnej predtuchy života na pokraji smútku zo straty a utrpenia. Je to svet síce rozštiepený, ale nezbavený nádeje, nerozbitý úplne“ (Chris Steele-Perkins, 2015).

Počas trvania výstavy bude možné zakúpiť si aj najnovšiu knihu Andreja Bána Na juh od raja / South of Eden (Slovart, 2016) v ktorej autor mapuje 25 krajín za uplynulých 25 rokov. Sú to príbehy obetí vojen, exodov, etnických či náboženských konfliktov a prírodných katastrof, zobrazené v 82 čiernobielych dokumentárnych fotografiách, pričom tieto jedinečné snímky autor dopĺňa pútavými reportážnymi textami o živote v týchto krízových oblastiach. A hoci v knihe dominujú takéto fotografie, nie je iba o hrôze, ale najmä o nádeji a schopnosti bežných ľudí prežiť a vyrovnať sa so svojím osudom.

 • Andrej Bán
  Andrej Bán Slovenský fotograf a žurnalista
 • Ján Hámorský
  Ján Hámorský Prémiová realitná fotografia
  Stavte na prvý dojem, ktorý Váš odlíši!

  3D sken nehnuteľností ● Videoprehliadky ● Realitná fotografia ● Realitný marketing

ZDIELAJTE TUTO STRANKU

Property Imaging, s.r.o. | © 2016-2024 Všetky práva vyhradené!